Наші партнери

Мозаїка в архітектурі та ландшафті

Садиба Зелений Дуб

Романівські вівці

 
 

| ДОМАШНЯЯ > | СТАТЬИ >|СОЦІАЛЬНО – ЕКОНОМІЧНИЙ СТАТУС САДІВНИЦТВА

 

 СОЦІАЛЬНО – ЕКОНОМІЧНИЙ СТАТУС САДІВНИЦТВА

         Перед обговоренням ролі субстрату в сучасному садівництві необхідно  поговорити про те,  що собою являє декоративне садівництво в наш час. Протягом  усього еволюційного розвитку людина нерозривно пов'язана з рослинним світом.   Потреба створення садів, перетворення навколишнього середовища в місце затишку і відпочинку де можна відновити внутрішню гармонію, існує в людей  з прадавніх часів. Це видно на прикладах стародавніх цивілізацій і культур, та залишається ще більш актуальним для сучасної, особливо міської, відірваної від природи людини.

        Озеленення й робота з рослинами - одне з улюблених занять мільйонів людей. Аматорами рослин і саду є  всі типи людей, не залежно від того,  чи  є вони власниками великої земельної ділянки, або садівниками хоббі зі скромними земельними наділами, міські мешканці, які створюють свій власний зелений рай у невеличкому міському куточку, домовласники з екстравагантними альпійськими гірками та водоймами, або "садівники - авангардисти", які перетворюють зимові сади в своїх міських квартир в унікальні твори мистецтва.

       «Зелений» сектор садівництва й квітникарства постачає нас рослинами щоб насолоджуватися, споглядати, одержувати натхнення. Завдяки унікальному різноманіттю тем і напрямків садівництво має що запропонувати та задовольнити кожного з нас.

          Рослини мають високий соціально - політичний статус. В повсякденному житті ми постійно маємо справу з рослинами й садівничими виробами та послугами. Свіжі плоди й овочі - істотні елементи здорової й різноманітної дієти. Ми купуємо рослини для дому і саду, як подарунки для близьких та друзів, отримуємо задоволення від споглядання великого розмаїття рослин на прогулянці. Без "рослинності", що прикрашає балкони й  двори, квартири, офіси, сади і парки, наше навколишнє середовище, особливо в містах, було б бідним і гнітючим. Рослини є сполучною ланкою  між людьми та природою, вносять вагомий вклад  у створення відчуття нашого фізичного і психологічного комфорту. Сади, та навіть  маленька квітка на підвіконні,  поліпшують якість життя. Рослини доставляють величезну эстетичну насолоду - захоплюють нас квітами, ароматами, кольором і формою. Майже в кожному суспільстві в усім світі квіти є невід'ємною частиною ритуалів від народження до самої смерті.

           Рослини приносять не лише эстетичне задоволення, але й відіграють основну роль у круговороті речовини в природі. Засвоюють вуглекислий газ з повітря, і виділяють кисень, фільтрують повітря, випаровуючи через листя воду, допомагають остудити повітря в гарячі дні. Є частиною нашої їжі. Для тварин це  джерело харчування й середовище постійного проживання. Як поновлюване джерело енергії  вносять вклад у збереження енергетичних ресурсів планети. Рослини висаджуються для регулювання мікроклімату,   захисту від  ерозії,  вітру й шуму. Ліси, сади та парки мають  загальнолюдську цінність

          Сади - місце зустрічі людей із природою, служать притулком й сховищем від наших неспокійних щоденних турбот, надають своїм власникам можливість для самореалізації творчого потенціалу й, як "зелені легені", поліпшують клімат, особливо  в великих містах.   

            Садівництво - захоплююче хоббі  і  різноманітний  сучасний сектор економіки .  Садівничий сектор виробництва охоплює вирощування декоративних і плодово-ягідних рослин в ґрунті,  контейнерних рослин,  багатолітників, дерев і кущів, зрізаних квітів,  трав'яних газонів. Сюди ж прийнято відносити виробництво овочів, грибів, фруктів, а також лікарських рослин і спецій. Докладний перелік  цих видів діяльності наведений в  довіднику «НАЦІОНАЛЬНИЙ КЛАСИФІКАТОР УКРАЇНИ. КЛАСИФІКАЦІЯ ВИДІВ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (NACE, Rev. 1.1-2002), ДК 009:2005». Що стосується садівництва, то  визначення видів діяльності вказаного класифікатора в основному співпадають з європейською практикою. Садівничу промисловість прийнято поділяти на два основних сектори: виробничий і сектор торгівлі та обслуговування. Основні напрямки в кожному з секторів наведені в таблиці.

САДІВНИЧА ПРОМИСЛОВІСТЬ

Виробничий сектор

Торгівля і сектор обслуговування

 

Вирощування декоративних рослин

Вирощування багаторічників

Вирощування квітів для зрізу

Вирощування кімнатних рослин

Вирощування лікарських рослин і спецій

Розмноження рослин (розсадники)

Вирощування овочів і грибів

Вирощування фруктів і ягід

 

 

Садове та ландшафтне проектування і будівництво

Роздрібна торгівля насінням

Роздрібна торгівля квітами і рослинами– квіткові ринки, садові центри

Флористика

Обладнання спортивних полів

Озеленення кладовищ

Озеленення інтер’єру

Догляд за кімнатними рослинами

 

            Садівниками вирощується велика кількість різновидів рослин. Це знайомі з дитинства  прості  клумбові  квіти, широкий  діапазон балконних рослин,  а також безліч рідкісних екзотичних різновидів, які вирощуються в першу чергу для ентузіастів і у такий спосіб зберігаються в дикій природі. Крім того садівничий сектор пропонує широкий спектр послуг - від  облаштування внутрішнього дворика, саду або даху, до флористичних послуг, озеленення цвинтаря або експертних послуг, консультацій та виконання всіх робіт і догляду за садом або зеленим газоном. Ландшафтні архітектори здійснюють проектування місць громадського відпочинку  й  нагляд за будівництвом. Умовою якісного  надання  всіх цих послуг є наявність  ґрунтовних садівничих знань і навичок,  використання результатів останніх науково - дослідницьких робіт і досягнень сучасних технологій. В галуззі створено мережу професійної підготовки кадрів всіх рівнів для садівничої промисловості.
         Садівництво -  високопродуктивна галузь сільськогосподарського виробництва, об’єми виробництва якого сумірні з рільництвом та тваринництвом.  Наприклад, в Німеччині, в 2004 фінансовому році загальний комерційний дохід від сільського господарства становив € 34.2 мільярди (дані Federal Statistical Office, BMELV, BLE.). Садівниче виробництво, тобто вирощування  плодів, овочів, декоративних рослин і продукції  розсадників, внесли  у цю суму  вклад розміром  € 5.0 мільярдів,  або 15 відсотків. Оборот спеціалізованих садівничих торговельних організацій складав €4.4 мільярдів, облаштування садів, ландшафтні роботи, спортивне польове садівництво й послуги з озеленення цвинтарів - більше ніж € 1.7 мільярдів. І це при тому , що під садівництво задіяно лише біля 1% орних земель країни. (PDF  Horticulture in Germany ).

        Цікаві дані по виробництву декоративних рослинах наводить доктор Adam Marosz для нашого сусіда Польщі (Dr. Adam Marosz. Szkolkarstwo roslin ozdobnych w Polsce (cz. 111 ). Wartosc produkcji. Szkolkarstwo, №1(59),2005, 28-30. www.szkolkarstwo.pl). Публікація автора за 2005 рік, проте дані наведені станом на 2000 рік.

       Відносна вартість виробництва шкілкарського оздобного матеріалу (декоративні дерева і кущі) в Польщі (дані за  2000 р.)  

Групи рослин

Вартість продукції

В контейнерах

В грунті

Разом

Млн злотих

%

Млн злотих

%

Млн злотих

%

Рослини хвойні

287,5

53,1

78,2

50,0

365,7

52,3

Рослини листяні

82,8

15,3

9,2

5,9

92,0

13,2

Ліани

31,2

5,8

-

-

31,2

4,5

Троянди

1,6

0,3

16,8

10,7

18,4

2,6

Верески

19,6

3,6

-

-

19,6

2,8

Рододендрони і азалії

35,0

6,5

-

-

35,0

5,0

Сіянці і вкорінені сажанці

35,6

6,6

14,0

8,9

49,6

7,1

Багаторічні

25,1

4,6

-

-

25,1

3,6

Алейні дерева

23,3

4,3

38,5

24,6

61,8

8,8

Всього

541,7

100,0

156,7

100,0

698,4

100,0

  Товарна продукція та площа вирощування сільськогосподарських рослин в Польщі в 2000 році 

 

Товарна продукція

Площа вирощування

Млн зл

%

Тис. га

%

Рослинна продукція

12536,6

100,0

10160,1

100,0

зернові

4024,8

32,1

7905

77,8

картопля

1339,9

10,7

1233

12,1

технічні

2375,2

18,8

560

5,5

овочі

2261,6

18,1

242

2,4

фрукти

1836,7

14,7

217

2,1

Декоративні культури

698,4

5,6

3,1

0,03

       Зверніть увагу, що на 0,03% орної землі вирощується 5,6% товарної продукції 

Відносна вартість шкілкарської продукції  в деяких каїнах Європи (Adam Marosz)

Країна

Вартість продукції

Млн євро

Євро на душу населення

Голандія

544

34,3

Німеччина

1043

12,7

Польща

182

4,7

Великобританія

345

5,9

       За деякими оцінками об’єм  “зеленого” ринку України в 2003 році складав більше $70 млн (Сергей Крапива,  Срывать “лимоны” с кустов зелёных. « БИЗНЕС», №20 (539), 19 МАЯ 2003 ГОДА ). Більш докладні та свіжі дані по Україні нам не доступні. Думаємо що достовірні дані взагалі  відсутні. В зв’язку з великим об’ємом нелегального ввозу  «зеленої продукції» та відсутністю належного обліку продукції вирощеної і реалізованої в країні,  офіційні статистичні дані в Україні не відображають дійсну ситуацію на ринку. Це видно також на прикладі Росії. За матеріалами досліджень маркетингового агентства  DІSCOVERY Research Group http://www.businesstest.ru/NewsAM/NewsAMShow.asp?ID=4538  обсяг російського ринку квітів на  2006 рік склав близько 1,3-1,5 млрд. доларів. По оцінках ряду експертів в останні роки темпи росту російського квіткового ринку становлять у середньому 25% на рік . При цьому частка імпортної продукції  становить 90%. А про достовірність офіційної інформації свідчать такі три зовсім відмінні оцінки (http://www.spbgid.ru публікація від 08 вересня 2003 року ). За даними митної служби Росіїї  в 2002 р. в країну завезено квіткової продукції на суму $95 млн. В той же час за даними  сільськогосподарського відділу  посольства Нідерландів у Росії, обсяг експорту в 2002 р. тільки з Нідерландів склав більше 130 млн євро. Відповідно до  дослідження петербурзької компанії "АГРИКОНСАЛТ", яке ґрунтується  на опитуваннях учасників ринку, реальний розмір російського квіткового ринку становить $1-1,5 млрд. Люди, які працюють на цьому ринку, добре знають, що з того часу ситуація мало змінилася. В будь якому разі наведені дані свідчать, що декоративне садівництво є серйозним високопродуктивним сектором сільського господарства, розвитку якого в Україні відбувається, на жаль, стихійно. 

         Садівництво - інноваційний сектор з великими  інвестиціями.  Сьогодні садівництво  використовує новітні технічні рішення:

       - комп'ютерне  керування регулюванням клімату в оранжереях;

       - притіняючі екрани, сучасні матеріали для будівництва оранжерей і системи нагрівання, що  зменшують  споживання енергії;

       - рухомі столи,  механізми, що  полегшують транспортування і роботу з рослинами;

       -  повністю автоматизовані іригаційні системи для подачі води на рослини в закритому циклі і збору зайвої дренажної води;

       - такі важкі і монотонні операції як висів, посадка, розміщення рослин на столах й збір урожаю виконують машини;

        - сучасні машини й холодні сховища дозволяють забезпечити якісну захисну обробку й зберігання садівничих виробів;

       - звичною є лазерна техніка в керуванні будівельними машинами  при озелененні й ландшафтному будівництві, яка забезпечує точне будівництво спортивних полів й інших областей великого розміру.

             Створення робочих місць у садівництві вимагає значних інвестицій. Для створення одного робочого місця в теплиці під склом в умовах Німеччини  потрібно € 283 000 . Для порівняння - у комунікації й інформаційних технологіях - € 306 000 , у промисловому виробництві - € 162 000, у промисловому будівництві - € 29 000 . 

       Крім чисто економічної ролі, є багато інших аспектів, які визначають соціальне значення  садівництва.

       Садівнича промисловість забезпечує багато цікавих робочих і навчальних місць не тільки у межах свого сектора, але й у суміжних секторах типу роздрібної торгівлі, постачання й обробних галузей промисловості, наукових дослідженнях, консультації, і т.д. Тісно пов’язані такі галуззі як хімічна, машинобудівна, транспорт, видобувна. Наприклад, країни Західної Європи (аматорський і промисловий сектор) для вирощування рослин використовують в рік біля 17,0 млн.  кубічних метрів субстратів. Для цього необхідно видобути та переробити, запакувати, перевезти понад 14 млн. куб м торфу, решта це бентоніт, перліт, пісок та інші мінеральні матеріали.

        Багато садівників розуміють велику суспільну відповідальність їхнього зразкового відношення до природи. Вони ідуть попереду в використанні екологічно дружніх методів виробництва типу керованого малооб'ємного культивування, або біологічного захисту рослин. Професійні фахівці в області садівництва передають свої знання безпосередньо споживачам і садівникам хоббі шляхом  консультацій, спеціалізованої  літератури, публікацій в ЗМІ. Багато цікавих кваліфікованих сайтів з вільним доступом є в інтернеті. У Німеччині в м. Эрфурті працює  садівничий музей   Deutsches Gartenbaumuseum. Цей унікальний музей  на своїх стендах популяризує знання про історичний розвиток, основи природознавства, сучасну садівничу роботу, культурні і художні сторони і важливість садів та громадських парків у перенаселених міських зонах.

      Садівництво вносить значний внесок в охорону природи. Захист довкілля вимагає відповідального, досвідченого використання рослин. Для садівництва, захист різновидів, природний  сам по собі, тому що для садівника рослини є засобом до існування. Сучасне садівництво здатне дуже швидко виростити велику, неможливу в дикому стані, кількість  здорових життєздатних рослин  з насіння, черешків або різноманітними методами  культури тканин.  Не експлуатуючи популяцію диких рослин, а вирощуючи їх в штучних умовах, багато рідкісних рослин , що перебувають під загрозою зникнення, працею  декількох поколінь садівників були розмножені у значних кількостях і введені в культуру. Приблизно одна третина  рослин, які ростуть в  дикому стані в Європі, вирощуються в культурі.

      PS.  Яке відношення все вищесказане має до субстратів? Вражаючий розвиток та успіхи садівництва після 50 – их років минулого століття немислимі без добрив, засобів захисту рослин та промислових професійних субстратів. Саме завдяки розвитку промислового виробництва торф'яних субстратів декоративне садівництво перетворилося в високоефективне індустріальне виробництво. Але про це в іншій статті.

      


© 2007 ЧП Кардаш Андрей Юриевич  Дата изменения: 27.02.2016   Все права на материалы, опубликованные на сайте, защищены в соответствии с украинским и международным законодательством об авторском праве. При любом использовании материалов сайта ссылка на    www. kardash.com.ua   обязательна.