Перспективи торф'яних альтернатив

Природні альтернативні матеріали (кокос, компости, деревне волокно, біогумус), синтетичні матеріали в субстратах
Dok
Повідомлень: 81
З нами з: Нед квітня 07, 2019 10:30 pm

Перспективи торф'яних альтернатив

Повідомлення Dok » П'ят грудня 06, 2019 7:37 pm

Перспективи щодо використання альтернативних торфу матеріалів

Наведу думку авторитетного в світі спеціаліста в торфовій галуззі (Gerald Schmilewski The role of peat in assuring the quality of growing media. Mires and Peat, Volume 3 (2008), Article 02).

Мінеральні матеріали, такі як мінеральна вата, перліт, вермикуліт, пісок, глина та керамзит мають важливе значення як засоби вирощування. Їх не треба розглядати як альтернатива торфу; швидше у них є конкретні агрофізичні або хімічні функції в якості добавки до субстратів для вирощування, або вони можуть бути середовищем для вирощування самі по собі (наприклад, мінеральна вата).
Є численні органічні і мінерально-органічні матеріали, наскільки це можливо замінники торфу в садівництві і ландшафтному дизайні. Складовими субстратів або «добавки до торфу» можуть бути компостовані і грунтоподібні матеріали - тваринні відходи, кора, відходи хмелю, відходи зерна, кокос, суглинок, відстій стічних вод, відпрацьований грибний компост, біогумус, деревні відходи (тобто тирса), солома, паперові відходи, водорості, харчові відходи, рисова лушпиння, цукрові відходи (жом), тютюнові відходи, шкаралупа какао, корінь солодки, лігніт (буре вугілля), різноманітні відходи біомаси, садовий компост, листовий компост, муніципальний компост і деревне волокно.
Слід враховувати що більшість з перерахованих матеріалів не були перевірені і випробувані для використання в професійному садівництві.

Не зважаючи на таку різноманітність альтернатив торфу, реально використовуються як складові середовища вирощування лише компостовані
біовідходи, свіжа і компостована кора, деревне волокно і кокосова продукція. Інші можуть бути використані для спеціальних цілей (наприклад, рисова лушпиння для аерації), або тому, що вони доступні на місцевому рівні, чи їх видобуток дозволений. Завжди залишається необхідною включати торф в більшості складів комбінованих субстратів в якості розчинника щоб компенсувати менш сприятливі характеристики "альтернативи". Таким чином роль альтернативних складових в середовищі вирощування досі є другорядною щодо торфу. Ця ситуація ймовірно, продовжиться в доступному для огляду майбутньому.

Попит на високоякісні субстрати для вирощування постійно збільшується,і намагаються використовувати малообємні ємкості для вирощування (палети, горщики) І вводиться обмеження на видобуток торфу в європейських країнах Компанії виробники субстратів намагаються імпортувати більше торфу в даний час в основному з країн Балтики. Нідерланди рухалися в цьому напрямку давно, коли резерви їх вітчизняного торфу вичерпалися, і вони вважають, що спеціалізоване садівництво неможливо без торфу.

Nina.dok
Повідомлень: 50
З нами з: Чет березня 21, 2019 9:51 am
Звідки: м. Рівне

Re: Перспективи торф'яних альтернатив

Повідомлення Nina.dok » П'ят грудня 06, 2019 11:26 pm

В деяких країнах Європи з великим споживанням субстратів (Англія, Німеччина, Нідерланди) через екологічні і політичні причини спостерігається зниження видобутку торфу. Проте високий попит на високоякісні професійні субстрати на основі торфу стимулює його імпорт з з держав Прибалтики і Росії, які мають великі запаси торфу.

Не вірте російським і українським сайтам які заповнені рекомендаціями сторічної давності. Користуйтеся сучасною професійною літературою з квітникарства і садівництва та англомовними сайтами. Ви не знайдете там рекомендацій чорнозему, дернової землі, хвойної землі і інших надзвичайно популярних на російськомовних сторінках інтернету і в російськомовній літературі компонентів.

ДімаМетел
Повідомлень: 13
З нами з: Сер жовтня 30, 2019 10:50 pm
Звідки: Збараж

Re: Перспективи торф'яних альтернатив

Повідомлення ДімаМетел » Суб грудня 07, 2019 11:51 pm

А що скажете з приводу використання деревного вугілля або біовугілля (Biochar) в субстратах та як альтернативи торфу? Ось така думка "Biochar as growing media additive and peat substitute" автори C. Steiner1 і T. Harttung2

Екологічні проблеми викликали попит на альтернативні матеріали, що замінюють сфагновий торф. Однак успішне вирощування рослин все ще залежить від торфу, а альтернативи торфу обмежені. Біочар - це карбонізована (обвуглена) рослинна сировина і може бути відповідною добавкою або навіть заміною верхового сфагнового торфу. Свіжовироблений, він не містить хвороботворних мікроорганізмів, має низький вміст поживних речовин (якщо виробляється із бідної поживними речовинами сировини), дуже високу структурну стійкість та ймовірно інші сприятливі властивості, такі як повітряна ємність та утримання води. Автори провели попередні випробування для порівняння біовугілля з іншими субстратами та добавками до субстратів. Зростання рослин, кислотність pH та електропровідність вимірювались у різних субстратах, таких як біовугілля, перліт, глинисті гранули, торф верховий та торф, змішаний з біовугіллям у співвідношенні 1: 4, 1: 1 і 4: 1 (за обсягом 25, 50 і 75%). Через відносно високий рН біовугіль може бути доданий до торфу замість вапнякових матеріалів в кількості до 75%. Зростання рослин було подібним у всіх субстратах. Існує великий потенціал для оптимізації, такий як вибір розміру частинок та вихідної сировини для виробництва біовугілля та розробки рецептур для конкретних потреб рослин.

Більше можна почитати в журналі Solid Earth Discuss., 6, 1023–1035, 2014

ДімаМетел
Повідомлень: 13
З нами з: Сер жовтня 30, 2019 10:50 pm
Звідки: Збараж

Re: Перспективи торф'яних альтернатив

Повідомлення ДімаМетел » Нед грудня 08, 2019 12:07 am

Немає чого спорити і погоджуюся, що коли наявні альтернативні матеріали, які є економічно життєздатними, доступні та представляють такі самі сприятливі умови вирощування рослин, то вони можуть бути використані для часткової заміни та доповнення основної ролі торфу в субстратах.

Питання тільки в тому чи ці альтернативні матеріали такі ж доступні як торф? Якби я хотів купити тону біовугілля, то хто знає де це можна зробити? :?

ДімаМетел
Повідомлень: 13
З нами з: Сер жовтня 30, 2019 10:50 pm
Звідки: Збараж

Re: Перспективи торф'яних альтернатив

Повідомлення ДімаМетел » Нед грудня 08, 2019 12:42 am

Виявляється не все так безнадійно. Крім звичайного високотермального піролізу сухої рослинної біомаси для виробництва вугілля, існує ще один цікавий процес гідротермальної карбонізації (Hydrothermal carbonization), який дозволяє отримати вугілля з дуже мокрої сировини при відносно низькій температурі 150-250 градусів і тиску порядку 25 атмосфер в реакторах. І в світі вже працюють установки на тисячі тон. В Україні таких не знаю.

Andrij
Адміністратор сайту
Повідомлень: 71
З нами з: Нед березня 10, 2019 1:25 am
Звідки: Здолбунів
Контактна інформація:

Re: Перспективи торф'яних альтернатив

Повідомлення Andrij » Нед грудня 08, 2019 1:16 am

Добавки деревного вугілля є корисними. Ми використовуємо дрібну фракцію деревного вугілля 1-3 мм в субстратах для пустельних кактусів і фракцію вугілля 5-10 мм в субстратах для епіфітних орхідей.
Одна з функцій деревного вугілля в цих субстратах - це добриво повільного вивільнення.

Dok
Повідомлень: 81
З нами з: Нед квітня 07, 2019 10:30 pm

Re: Перспективи торф'яних альтернатив

Повідомлення Dok » П'ят грудня 13, 2019 12:32 am

Як добавка до торф'яних субстратів (саме як добавка, а не основний матеріал) часто використовується глина. Глина на відміну від мінерального городнього грунту є в фітосанітарному відношенні безпечний матеріал.

Глина – найбільш відомий матеріал, що використовується у субстратах протягом багатьох десятиліть для покращення іонообмінних процесів, буферності водного режиму в субстратах. Майже всі види глини використаються у виробництві, однак найкращими вважаються монтморилонітові глини, які мають дуже високу ємність поглинання катіонів. Глина додається в кількості від 2% до 15% по об’єму.

Dok
Повідомлень: 81
З нами з: Нед квітня 07, 2019 10:30 pm

Re: Перспективи торф'яних альтернатив

Повідомлення Dok » П'ят грудня 13, 2019 1:13 am

Зараз торф – переважаючий компонент у субстратах для професійних виробників і аматорів. Однак, в світі проводяться широкі дослідження інших органічних матеріалів з метою оцінки їх спроможності замінити торф. Це особливо характерно в промислово розвинених країнах з активним екологічним рухом.
Слід пам’ятати, що перед ерою торфу було тривале використання різноманітних органічних матеріалів у саморобних сумішах. На протязі століть широко використовувалися компостовані зелені відходи, листова земля, гній сільськогосподарських тварин, хвойні відходи й інші в суміші із мінеральним ґрунтом або піском. Проте в той час, садівництво не було індустріальним виробництвом, яке на перше місце ставить продуктивність, автоматизацію та однорідність садівничої продукції. Жоден інший матеріал не має так багато сприятливих фізичних, хімічних і біологічних та економічних властивостей як верховий торф. Тому за минулі 60 садівничих років торф полегшив індустріальне виробництво стандартизованих субстратів для вирощування рослин.

Dok
Повідомлень: 81
З нами з: Нед квітня 07, 2019 10:30 pm

Re: Перспективи торф'яних альтернатив

Повідомлення Dok » П'ят грудня 13, 2019 1:24 am

Перші промислові субстрати John Іnnes Composts з торфом, з’явилися в Англії в 1939 році. Співробітники Інституту Джона Іннеса (John Іnnes Hortіcultural Іnstіtute) сформулювали вимоги до суміші для контейнерів і вивчили різні комбінації інгредієнтів. Головною метою було створення універсальної єдиної суміші, що з невеликими модифікаціями могла б бути використана для широкого спектру рослин. Результатом досліджень Інституту Джона Іннеса стала рецептура двох популярних стандартних сумішей для контейнерів, які одержали назву "Компости Джона Іннеса" (J. І. Composts). Одна суміш - для вирощування розсади і сіянців, і друга - для дорослих рослин. Саме з тих часів помандрувала тема дернової землі на сторінки практично усіх книг, виданих в Україні останніми роками і з відтіля на сторінки інтернету. Для довідки наведу рецептуру цих сумішей

Суміш ІДІ для сіянців:
1. Дернова земля, частин по об’єму -7
2. Торф, частин по об’єму -3,5
3. Грубозернистий пісок, частин по об’єму -3,5
4. Інші компоненти, на куб. м суміші - 1 кГ суперфосфату (18% фосфору), 0,5 кГ крейди

Суміш ІДІ для дорослих рослин:
1. Дернова земля, частин по об’єму -7
2. Торф, частин по об’єму -3,5
3. Грубозернистий пісок, частин по об’єму -2
4. Інші компоненти, на куб. м суміші - 1 кг рогової стружки (13% азоту), 1 кГ суперфосфату (18% фосфору),
0,5 кГ сульфату калію (48% калію), 0,5 кГ крейди

Dok
Повідомлень: 81
З нами з: Нед квітня 07, 2019 10:30 pm

Re: Перспективи торф'яних альтернатив

Повідомлення Dok » П'ят грудня 13, 2019 1:58 am

Як бачимо основним компонентом цих сумішей був мінеральний ґрунт. Швидко виявилися основні недоліки сумішей на основі мінерального ґрунту. Як відомо, дерновий ґрунт готується з дерну, який нарізується із верхнього родючого шару товщиною 10-15 см на луках і пасовищах разом з корінням й стеблами трави та інших рослин. Дернини складаються в купи до повного компостування на протязі 1-2 років, після чого ґрунт просіюється і стерилізується парою. Сам процес довготривалий і досить трудомісткий.

Давайте також оцінимо практичні та екологічні аспекти проблеми таких ґрунтових сумішей. В країнах Західної Європи щороку промисловим та аматорським сектором садівництва використовується біля 16 млн. кубічних метрів субстратів. Для того, щоб забезпечити таку потребу сумішами типу ІДІ необхідно 8 млн. куб. м дернової землі. Якщо знімати 10 см шару родючого ґрунту, щороку необхідно 8 000 га заплавних лук, які на тисячоліття будуть перетворені на пустелю. Для компостування такої кількості землі необхідна територія ще 800 га. Для створення шару всього 1 мм родючого чорнозему природі потрібно в середньому 1000 років! :o
Це досить серйозний, проте не єдиний недолік цих ґрунтових сумішей, що робить неможливим їхнє використання в промисловому квітникарстві. Слід врахувати також наступні:
1. Агрохімічні та агрофізичні властивості сумішей змінюються в широких межах через різний склад ґрунту, добутого в різних місцях. На суміші, приготовленій в одному квітникарському господарстві, квіти ростуть гірше, ніж на такий же по рецепту суміші, приготовленій в іншому господарстві. Однак, промислове квітникарство вимагає стабільності, передбачуваності й повторюваності.
2. В природі мало вологих лук придатних для збору дернини в промислових масштабах. Нарізання, вивезення і складування дерну в купи, компостування й стерилізація його парою вимагає багато місця, часу, великих енерго- і трудозатрат.

А чи потрібний взагалі мінеральний ґрунт для вирощування рослин в контейнерах? Практично одночасно дослідники в Європі і США розробили досконалі безґрунтові суміші. Виявилося, що при штучному збагаченні поживними речовинами, безґрунтові суміші на основі піску і торфу можуть бути чудовим субстратом для вирощування рослин. Такий підхід має багато переваг, що й привело до успіху сумішей на основі торфу в усьому світі.

Відповісти