Хтось кинув мені в стрічку на Facebook цікавий матеріал "Space Farmers Could Grow Crops in Lunar and Martian Soil, Study Suggests" на сайті
https://www.smithsonianmag.com/. Я не рекламую сайт , а лише даю посилання на джерело. Матеріал мені здався цікавим і по темі, демонструє думку що рослини можна вирощувати на найрізноманітніших субстратах. Спробую коротко викласти суть.
Космічні фермери можуть вирощувати врожаї на місячному та марсіанському ґрунтах
На бідних органічною речовиною моделях місячних та марсіанських ґрунтів в лабораторії вирощували помідори, жито, редиску та інші культури.
Якщо люди коли - небудь створять колонії на Місяці та Марсі, поселення зіткнуться з однією великою проблемою: продовольчою безпекою. Якщо колонії виростають досить великими, то, ймовірно, буде недоцільним постачання колоній продуктами із Землі. Нове дослідження, однак, говорить про те, що може бути рішення прямо під ногами: багато культур здатні рости безпосередньо на місячних і марсіанських ґрунтах.
Для своєї роботи опублікованої в журналі " Open Agriculture" дослідники з Wageningen University & Research у Нідерландах висадили
десять різних земних культур у три типи ґрунту. Один був типовим земним ґрунтом, інший моделював місячний пил, а третій моделював марсіанський ґрунт. Хоча використання реального грунту з інших планет було б кращим варіантом, жодне космічне агентство не змогло повернуло зразок марсіанських ґрунтів на Землю, а жменя місячного грунту повернених місіями Аполлона, були забруднені повітрям і вологістю. Тож дослідники використали суміші, які виготовили як комбінації ґрунтів та мінералів, наявних на Землі, в основному зібраних із гавайських вулканів та пустелі Арізони.
Однак для цього експерименту дослідники перевірили, як виглядатиме урожай другого покоління, вирощений на Місяці чи Марсі. Вони використовували органічний матеріал з попереднього циклу вирощування і змішували його з бідними поживними речовинами субстратами і щотижня експерименту вони додавали розчин, багатий поживними речовинами, створений для імітації додавання людського гною та сечі, які астроколоністи, ймовірно, будуть використовувати на своїх місячних фермах.
Посіви, висаджені на ґрунтах, включали крес, руколу, помідор, редьку, жито, шпинат, цибулю, горох і цибулю-порей. З них єдиним овочем, який не зміг добре вирости на екзогрунтах, був шпинат. Редька, кресс і жито все виросли до того моменту, коли можна було збирати насіння. Команда також змогла зібрати помідори та горох вирощені на місячних та марсіанських ґрунтах. Зелень і цибуля-порей ростуть стабільно, але повільніше, ніж зазвичай.
Вирощування врожаю в місячному і марсіанському ґрунті - не єдиний варіант отримання свіжих фруктів і овочів на Місяці та Марсі. Інші можливості включають гідропоніку або вирощування рослин безпосередньо у воді та аеропоніку або вирощування рослин, що використовують туман з живильними речовинами. Однак для обох технологій потрібна велика кількість інфраструктури, поставок та обслуговування - все це займе місце на вантажних суднах, а також час і гроші. Створення сталого сільського господарства, стверджують дослідники, вимагало б лише доставки легких пакетів насіння до колоній.
Все це, звичайно, лише напівфантастичні проекти. Востаннє людина ступила ногою на небесне тіло, окрім Землі, в 1972 році під час місії "Аполлон 17". НАСА каже, що планує повернутися на Місяць у 2024 році, і приватні компанії також готуються прийняти участь в цьому . Попередні місії на Місяць та навколоземні астероїди були скасовані з політичних міркувань та відсутність сильної громадської підтримки.
А ось цікаво в якому субстраті вирощують експериментальні рослини космонавти на орбітальних станціях.